Ženské tělo a jeho proměnlivost
Ženské tělo je více citlivé na vznik nerovnováhy v toku energie než to mužské (pánové prominou, ale je to tak). Je to proto, že v ženském těle neustále probíhá cyklus hormonálních změn, které s sebou přináší také dopad do toku energie a nároky na něj. K tomu všemu pochopitelně zvládání běžných pracovních nároků.
V průběhu života dochází u žen k několika obrovsky energeticky náročným obdobím– puberta, těhotenství, porod, šestinedělí, kojení, péči o rodinu, menopauza.
Podívejme se stručně na jednotlivá období ženského života.
· PUBERTA
Ještě před nástupem samotné menstruace, se dívčí tělo začíná na tuto novou etapu změn v těle připravovat. Pomalu se probouzí hormony, které stimulují růst prsou a ochlupení. V okamžiku, kdy jsou již hormony plně aktivní, spouští se cyklus menstruace. Toto jsou věci, které asi většina z nás zná. Co se však děje v těle na úrovni energie? Tělo náhle začíná v pravidelných intervalech měnit hladinu hormonů, ztrácí krev, vzniká nápor na psychiku. Proto energie, která v těle plyne, musí tyto nerovnováhy účinně rovnat. Pokud je energetický tok dostatečně silný a plynulý, dívka nemá v období puberty výraznější problémy. Když však tok energie není stabilní, mohou se objevit výkyvy nálad, bolesti hlavy a podbřišku před nebo v průběhu menstruace, silné krvácení, únava…. Toto vše je způsobeno nedostatečnou schopností energie reagovat na probíhající změny v těle a udržet plynulý tok.
· TĚHOTENSTVÍ, POROD, ŠESTINEDĚLÍ, KOJENÍ
Energeticky jedno z nejnáročnějších období ženského života. Podrobněji na Shiatsu pro těhotné, porod a poporodní péče a o miminku Shiatsu pro miminka do 1 roku
· PÉČE O RODINU A PRACOVNÍ POVINNOSTI
Žijeme v době, kdy je dáván velký důraz na výkon. Mnoho žen se snaží vyrovnat mužům, ale ruku na srdce, ženské tělo není na takovou zátěž od přírody zařízené. Zvládat chod domácnosti, starosti o děti, vysoké tempo pracovního nasazení, není pro ženské tělo jednoduché zvládnout. Pokud je žena dlouhodobě vystavována těmto vlivům a neumí adekvátně odpočívat, velmi výrazně se to pak projevuje na toku energie v jejím těle. Objevují se fyzické problémy – únava, oslabená imunita, bolesti v různých částech těla, aj. a změny na úrovni psychiky – strachy, nespavost, deprese...
· MENOPAUZA
V tomto období ženského života dochází opět k velkým změnám v těle. Mění se hormonální hladiny a tím opět také tok energie v těle. Tím, že přestává menstruační cyklus, dochází ke změně potřeb i na úrovni životodárných tekutin. Již není potřeba vyživovat vajíčka a připravovat dělohu na možné těhotenství. Tělo využívá například krev pro svou vlastní výživu. Toto období je z pohledu východní medicíny někdy nazýváno druhým jarem, tedy obdobím před nástupem puberty. Pochopitelně, že má žena již spoustu životních zkušeností, fyzické tělo přirozeně stárne, takže nejsou potřeby na výživu těla stejné jako v období dětství. Mnoho žen má v tomto období pocit ztráty smyslu života, děti jsou dospělé a nemají se o koho starat. Toto období přináší ženě čas na péči o sebe. Konečně! Mezi časté problémy v důsledku nerovnováhy v těle jsou deprese, neschopnost přijmout stárnutí jako přirozenou součást života, pokles orgánů pánevního dna …. I v tomto období je shiatsu neocenitelný pomocník. Více na O Shiatsu - Přínos shiatsu.
Ať už jste ve kterékoliv fázi ženského života, přijměte své tělo a úlohu ženy s láskou.